Rodzaje instalacji fotowoltaicznych
Panele fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością. Przede wszystkim ze względu na fakt, że ich działanie pozwala na wykorzystanie do własnych celów całej pozyskanej energii oraz gromadzenie jej lub przyłączenie instalacji do sieci i odsyłanie nadmiaru energii. Panele PV cieszą się ona szczególnie zainteresowaniem użytkowników, którzy cenią sobie rozwiązania ekologiczne i przyjazne środowisku.
Różnice ze względu na możliwość podłączenia instalacji do sieci
Podstawowego podziału instalacji dokonujemy właśnie ze względu na możliwość podłączenia jej do sieci, czyli odpowiednio instalacji on-grid i off-grid. Pierwsza z nich zakłada możliwość pobierania energii na swój użytek, ale też udostępnienia jej innym użytkownikom sieci oraz sprzedaż za pośrednictwem netmeteringu. W wypadku sieci off-grid nie ma możliwości odsprzedaży energii, w związku z brakiem połączenia do sieci.
Takie rozwiązanie jej stosowane wówczas, kiedy nie ma w zasięgu żadnej linii energetycznej. Wtedy z pomocą przychodzi funkcja gromadzenia energii w akumulatorach, która pozwala na wykorzystanie jej w okresach mniejszego nasłonecznienia. Proces ten jest kontrolowany przez specjalny regulator pracy instalacji, który ma na celu wyprowadzanie oraz doprowadzanie energii do akumulatora z paneli PV. Istnieją także instalacje hybrydowe on-grid z możliwością podłączenia ich do turbiny wiatrowej, generatora prądu lub sieci publicznej. Takie rozwiązanie można najczęściej spotkać w przypadku oświetlania znaków drogowych, wiat przystankowych lub innych elementów infrastruktury.
Podział ze względu na sposób i miejsce montażu
Instalacji fotowoltaiczne dzieli się także ze względu na sposób ich montażu na systemy wolnostojące stacjonarne oraz systemy wolnostojące nadążne, inaczej zwane też "orientowane". Są wśród nich także systemy zamocowane na budynkach, zintegrowane z dachem lub elewacją budynku lub systemy instalowane na budynkach na konstrukcjach wsporczych. Istnieją także systemy koncentratorowe CPV, w których wykorzystuje się zaawansowane systemy optyczne do skupiania energii elektrycznej. Są one stosowane zwłaszcza na dużych przestrzeniach nowoczesnych wieżowców, co nie zmienia faktu, że panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem coraz bardziej powszechnym i dostępnym dla użytkowników, którzy cenią sobie nowoczesne rozwiązania we własnym domu.